+90 532 687 51 54​⁠​

Sosyal Medyada Biz}

Yol Çizgileri & İşaretler yapımı

Yol Çizgileri & İşaretler yapımı

1-) Klor Kauçuk Yol Çizgi Yapımı
Soğuk yol çizgi boyası, akrilik reçineden imal edilir. Soğuk yol çizgi boyası, +5 ile +40 C dereceler arasındaki hava koşullarında uygulanmasıyla birlikte, 5 dk ile 15 dk arasında gibi çok kısa sürede kurumaktadır.

Kullanılabildiği Alanlar
Şehir içi belediye yolları, şehir dışı devlet yolları, otoparklar ile otoyol ve ekspres yollarda kullanılmaktadır. Soğuk yol çizgi boyası uygulaması uzun ömürlü olmadığından trafik yoğunluğunun nispeten az olduğu yerlerde uygulanması tavsiye edilir.

Renk Seçenekleri ve Alternatif çözümler
Soğuk yol çizgi boyası isteğe bağlı olarak her renkten temin edilebilmektedir..

Uygulama Şekli
Daha önceden hazırlanmış olarak gelen soğuk yol çizgi boyası kamyon veya küçük el makineleri ile yüzeye püskürtülerek tatbik edilir. Ardından gelen cam küreciği ile uygulama sonlanır. Kuruma süresi 15 dk ve 30 dk arasında gerçekleşir. Uygulama sonlanıp kuruma gerçekleştikten sonra yüzey trafiğe açılır.

2-) Termoplastik Yol Çizgi Yapımı.?
Termoplastik yol çizgi boyası, toz halinde eritildikten sonra yolun üzerine cam kürecik dökülerek sıcak tatbik ile uygulanan ve yol üzerindeki görünürlüğünü uzun süre koruyan bir boya çeşididir. Katı reçinelerden elde edilen termoplastik yol çizgi boyaları (180-200) dereceye kadar ısıtılarak özel makineler aracılığıyla serme ve püsrkütme yoluyla uygulanır.
NOT: 1-2 mm kalınlıkta uygulanması önerilmektedir.

Termoplastik Yol Çizgi Boyalarının Kullanıldığı Alanlar
Tüm şehir içi belediye yolları, şehir dışı devlet yolları ve otoyol/ekspres yollarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca trafik yoğunluğunun yüksek olduğu yerde yol çizgi boyalarının ve banket çizgilerinin kullanılmasını özellikle tavsiye etmekteyiz.

Termoplastik Yol Çizgi Boyaların Sıcaklı Değerleri
Yaklaşık [+5] ile [+35] arasındadır.

Kompenantlı yol çizgisi Yapım ve Aşamaları

Tek kompenantlı
Tek kompenantlı metilmetakrilat esaslı yol çizgi boyası; metilmetakrilat boya mukavemeti yüksek ve elastiki bir yapıya sahiptir bu elastikiyet sayesinde zemin ile beraber hareket eder, yapısındaki bu hareketlere uyumundan dolayı boya yüzeyinde herhangi bir çatlama ve kırılma olmamaktadır. Duvar ve kolonlarda yapılacak olan tüm imalatlar ise yine tek kompenantlı olarak tabir edilen soğuk yol çizgi boyası kullanılır.

Tek kompenantlı yol çizgisi genel olarak asfalt kaplamalarda, satıh kaplamalarda, beton yüzeylerde ve epoksi zeminlerde… kullanılır.Ortalama 20-35 dakika cıvarında kuruma süresi vardır ve yapılan tek kompenantlı yol çizgisinin 12-18 ay ömrü vardır. Tek kompenantlı yol çizgi boyaları asfalt zemin,beton,sertleştirilmiş beton,epoksi ,parlak yüzeyler, havalimanı pistleri,taxi veylerde ,karayolları, şehir içi ve şehir dışı yollar ve yaya geçitlerinin işaretlenmesinde kullanılabilir. Özellikle şehiriçi yollar için uzun süre kalıcılık gerektiren işaretlemelerde tercih edilir. Bunlara yaya geçitleri, bisiklet yolu ve yavaşlama uyarı çizgileri örnek olarak verilebilir. Ayrıca şablonlar kullanılmak suretiyle asfalt kaplama üzerine renkli semboller de yapılabilir. Ülkemizde şehir içi yollarda azami hız sınırlamaları ve yazılar tek kompenantlı yol çizgi boyası kullanılarak yapılan uygulamalardır.

Çift Kompenantlı Yol Çizgi
İki kompenantlı yol çizgi boyası metil metakrilat esaslı reçineye ek olarak pigment ve dolgu maddelerinin bileşimi ile meydana gelen soğuk yol çizgi boyasıdır. İki kompenantlı yol çizgi boyası uygulanacak yüzeye de soğuk olarak tatbik edilir. İki kompenantlı yol çizgi boyası uygulama esnasındaki hava derecesi +5 C ile +40 C derece olup ömrü ise 3 yıldan daha fazladır. İki kompenantlı yol çizgi boyası yardımcı maddelerle ultraviyole ışınlarına karşı dirençli olup, konfeksiyon maddeleriyle de stabilize edilmiştir. Bir diğer önemli hususta ise iki kompenantlı boya isteğe bağlı olarak her renkten imal ediliyor olabilmesidir.

Koşullar
1.Boya, (+5C) ile (+40C) derece sıcaklık arasında yola tatbik edilebilir olacaktır ve her durumda trafiğe 30 dakikada müsaade edecek şekilde yol yüzeyine yerleşecektir.
2.Boya, 30 dakika sürede bünyesindeki fiziksel ve kimyasal tüm işlemleri bitirmiş ve son halini almış olur.
3.Boya, yolda kar mücadelesi için kullanılacak olan NaCI, ÇaCI2 ve benzeri kimyasal maddelerden ve mevcut trafikten dolayı kaplama üzerine düşen yağlardan ve yakıtlardan hiçbir şekilde etkilenmemektedir.

Kullanılabildiği alanlar
Şehir içi belediye yolları, şehir dışı devlet yolları, otoparklar ile otoyol ve ekspres yollarda sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle yaya geçitleri, ok, sembol, harf ve rakam uygulamaları, offset taramalar, yavaşlama ve uyarı çizigileri, hız kesici uygulamalarında kullanılması tavsiye edilir.

Termoplastik Yol Çizgi Boyalarının Kullanıldığı Alanlar
Tüm şehir içi belediye yolları, şehir dışı devlet yolları ve otoyol/ekspres yollarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca trafik yoğunluğunun yüksek olduğu yerde yol çizgi boyalarının ve banket çizgilerinin kullanılmasını özellikle tavsiye etmekteyiz.

Kompenantlı Yol Çizgi – Uygulaması
Daha önceden hazırlanmış olarak gelen iki kompenantlı yol çizgi boyası %0.4 katalizör katılarak yola tatbik edilir. Bu uygulama elle (manuel) yada makine ile gerçekleştirilir. Ardından gelen cam küreciği ile uygulama sonlanır. İki kompenantlı yol çizgi boyasının tatbik edilen yüzeyde kuruma süresi 30 dk ile 45 dk arasındadır. Bu süre sonunda iki kompenantlı yol çizgi boyası yüzeyde hazır hale gelir ve trafiğe açılır.

 

07 Mart 2017
2.523 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN